ad

Translate

11.03.2020

Boliwia - Salar de Uyuni


Solar de Uyni jest wspaniałą i unikatową atrakcją w Boliwii. Położony jest na płaskim jak stół płaskowyżu na wysokości ponad 3500 m n.p.m. W zamierzchłych czasach był słonym jeziorem. Obecnie, w zależności od pory roku płaskowyż pokryty jest wodą lub biała warstwą soli. W marcu część płaskowyżu była pokryta słona woda na ok kilka cm, a w innym miejscu chodziliśmy po białej solnej skorupie. Skorupa solna wizualnie przypomina  zamarznięte pokryte śniegiem i lodem jezioro.

Solar de Uyni można jedynie zwiedzić z agencją. Punktem wypadowym w Boliwii jest Uyni. Miejscowość turystyczna, w której jest ponad 100 agencji sprzedających zorganizowane wycieczki. Wszystkie agencje oferują to samo w kilku pakietach. Można pojechać na 1,2,3,4 lub 5 dniową wycieczkę. Wykupiłem  3 dniową wycieczkę (moim zdaniem najbardziej optymalna opcja), która kosztowała 700 BOB (105 USD). Przepłaciłem ok 50-100 BOB. Wycieczka nazywa się 3-dniowa, ale faktycznie trwa ok 48 h i w mojej opcji kończyła się na granicy z Chile. Za dodatkowe 70 BOB miałem transport z granicy do San Pedro de Atacama w Chile. Wycieczka odbywa się w grupach max 6 osobowych autami 4WD. Ze względu na komfort należy pamiętać, żeby nie było więcej niż 6 osób. Program wycieczki:
 • Train Cemetery - cmentarzysko starych pociągów.
 • Colchani Village -wioska, w której można obejrzeć manufakturę i produkcje soli
 • Dakar Monument - pomnik upamiętniający rajdy Paryż - Dakar, które odbywała się m.in na Solar de Uyni.
 • Salt Flats - perełka wycieczki. Unikatowy solny płaskowyż pokryty skorupą solną lub kilku centymetrową warstwą słonej wody. Obserwowaliśmy zachód słońca nad Solar de Uyni. Moim zdaniem nic szczególnego.
 • Lagoons i volcanoes - drugiego dnia jechaliśmy na południe. Zatrzymując się przy uroczych jeziorkach, na których żerowały mniejsze lub większe stada flamingów. Na horyzoncie roztaczał się piękny widok na okoliczne wulkany.
 • Geyser Sol de Manana - gejzery aktywne jedynie o poranku. Na mnie nie zrobiły dużego wrażenia. Pojechaliśmy również na ciepłe źródła (30 stopni), gdzie można było się wykąpać (6 BOB). Jednak było tak zimno, że nie mogłem zmusić się do zdjęcia kilku warstw ubrania. 
Agencje oferują, dłuższe lub krótsze wycieczki. Moim zdaniem 3 dniowa jest optymalna. Jedzenie w czasie wycieczki było ok. Natomiast noclegi to koszmar. Pierwsza noc miała być hotelu solnym. A tak naprawdę był to bardzo skromny budynek z częścią ścian otynkowanych solą. W malutkim pokoju poza łóżkiem nie było żadnego mebla. W łazience był prysznic, ale tylko z zimną wodą. Drugą noc spędziliśmy w 6 osobowych pokoju. Prysznic znów był zimny a w dormitorium łóżka stały jedno obok drugiego. O 22 wyłączyli generator i było ciemno całą noc. Wstaliśmy o 4 rano, czyli w nocy i dalej nikt nie włączył prądu. Noclegi były koszmarne. 

Agencje oferują bardziej ekskluzywne warunki, ale koszt 3 dniowej wycieczki przekracza 1000 BOB czyli ponad 150 USD. 

O czym pamiętać wybierając się na wycieczkę
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem z filtrem
 • buty sportowe
 • ciepłe ubranie, najlepiej na cebulkę. Poranki i wieczory są bardzo zimne.
 • woda. Zbiornik 7 l. na 2 osoby na 3 dni w zupełności wystarczy. Ze względu na wysokość i potencjalne zagrożenie chorobą wysokościową należy pić dużo wody. Mogę przydać się również środki na ból głowy. 
 • kalosze. W agencji koniecznie poproście o kalosze. Należy dopilnować, żeby dostać odpowiedni rozmiar. 
 • śpiwór. Pościel nie jest najświeższa.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza